yurtdisi-universite-programlari

Yurtdışı Üniversite Programları

Yurtdışı üniversite programları eğitimine ve başarılı bir kariyere sahip olmaya önem veren kişilerin merak ettiği bir konudur. Daha donanımlı ve yetkin bir kişi olmak için farklı kültürleri deneyimlemek ve kendini geliştirmek büyük önem taşır. Farklı kültürleri tanımanın, bir yabancı dile hakim olmanın ve farklı disiplinleri tanımanın en keyifli yollarından biri yurt dışında bulunan iyi bir okulda eğitim görmektir. Siz de yurt dışında eğitim görmek yurtdışnda üniversite seçeneklerini değerlendirmek isterseniz bu yazımızda merak ettiğiniz pek çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Programları

Yurtdışında Eğitime Nasıl Başlamalı?

Yurtdışında eğitim almaya karar verdikten sonra akıllara ilk gelen sorulardan biri yurtdışında eğitime nasıl başlamalı sorusu olur. Öncelikle alacağınız bu kararla birlikte bir yola çıkmış olduğunuzu bilmelisiniz. İlk düşünmeniz gereken konulardan biri hangi alanda eğitim alacağınızdır. Yurtdışındaki üniversitelerde pek çok uzmanlık alanında lisans ve önlisans bölümleri bulunur. Mimarlık, hukuk, diş hekimliği ve tıp fakülteleri pek çok kişinin hayallerinde olan mesleklerdir ve yurtdışında üniversite okumak isteyen kişilerin de en çok tercih ettikleri bölümler arasında yer alır. Kendi gelecek planınızı belirlerken eğitim alacağınız alanı belirlemek iyi bir başlangıç olabilir. Bir sonraki aşama hangi ülkede okuyacağınıza karar vermek olabilir. Liseyi yeni bitirmiş bir gençseniz ya da daha önce yurt dışında bulunmadıysanız Türk kültürüne yakın, kişilerle kolay iletişim kurabileceğiniz Makedonya Üniversitesi  ya da Bosna Hersek Üniversitesi gibi köklü ve iyi eğitim veren üniversitelerden birini tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz üniversitenin bulduğu ülkenin olanakları ve konumu da önemli bir tercih sebebidir. Eğer farklı ülkelere rahat şekilde seyahat edebileceğiniz bir şehirde yaşarsanız çok daha fazla kültürle tanışma şansı bulabilirsiniz. Okuyacağınız okuldan alacağınız diplomanın geçerliliği ve akademik eş değerliliği ile ilgili bir ön araştırma yapmanızı da öneririz. Bu sayede mezun olduktan sonra mesleğinizi pek çok yerde yapabilirsiniz.  Diğer bir konu ise eğitim maliyetini hesaplamaktır. Kur fiyatları ve yaşam koşulları göz önüne alınarak yapılacak bir araştırma hem eğitim için harcayacağınız hem de günlük giderler için harcayacağınız giderlerin hesaplanmasına yardımcı olabilir. Yaşam maliyetlerinizin ve giderlerinizin bütçenizi zorlamaması sosyal hayatınıza daha fazla bütçe ayırmanızı sağlayabilir. Son olarak, yurtdışında eğitim almak ve yaşamak konusunda size destek olabilecek güvenilir bir eğitim danışmanlık şirketi ile birlikte ilerlemeyi düşünebilirsiniz. Bu sayede hem daha emin adımlar atabilir hem de yaşanabilecek olan aksiliklerde destek alabileceğiniz kişilerle irtibatta kalabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Programları

Yurtdışında Okunacak Üniversiteler ve Programları

Yurtdışında okuyabileceğiniz pek çok bölüm var. Ancak en sık tercih edilen bölümler arasında, tıp, mimarlık, mühendislik, diş hekimliği ve hukuk bölümleri bulunur. Bu bölümlerin hepsi tüm dünyada geçerliliği olan ve iş seçeneklerinin tükenmeyeceği bölümler olduğundan öğrencileri cezbeder. Yurtdışında okunacak üniversiteler ve programları içerisinde yer alan bu seçkin bölümler arasından seçim yapmak zordur. Seçim yaparken kendi meraklarınız, ilgi alanlarınız ve hayalleriniz üzerinden ilermeniz önemlidir. Matematik ve fizik alanında başarılı olan bir öğrenci için mühendislik ve mimarlık gibi bölümler ön planda olurken fen bilimleri alanında kendine güvenen öğrenciler için sağlık alanındaki bölümler ön plana çıkabilir. Uluslararası ilişkiler ve sosyal bilimler alanlarında bilgisi ve becerisi olan öğrenciler ise hukuk gibi bölümleri tercih edebilirler.  Hem Türkiye’ye hem de Avrupa ülkelerine yakın olan Bosna Hersek, Makedonya gibi balkan ülkeleri kültür olarak Türk kültürüne yakın, yaşanması pek çok ülkeye göre daha rahat ve kolay ülkelerdir. Bu ülkelerde yer alan Makedonya MİT Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Uluslararası Vizyon Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Uluslararası Balkan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi,Banja Luka Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Doğu Saraybosna Üniversitesi gibi başarılı fakültelerde ve üniversitelerde eğitim almak kariyerinizin altın başlangıcı olabilir. Okumayı düşündüğünüz ülke ve bölüm ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışında Eğitim Maliyetleri

Yurdışında eğitim maliyetleri ülkeden ülkeye değişen bir konudur. Alınan eğitimin derecesi, eğitim alınan üniversite ve ülke maliyetli oluşturan ana faktörler arasında yer alır. Türkiye’de düşen istihdam oranları, döviz kurlarındaki farklılıklar ve eğitim kalitesindeki dalgalanmalar öğrencileri yurt dışındaki üniversiteleri araştırmaya yönlendirebiliyor. Yurt dışında seçkin bir üniversitede okumak ve bunu yaparken farklı ülkeleri gezme, tanıma şansına sahip olmak ve yabancı dillerde yetkinleşme fırsatını edinmek kişinin hayata bakışını değiştiren ve yaşamını şekillendiren bir deneyim. Bu deneyimi kazanmak için belirli bir bütçe ayırmak şart. Ancak her ülkenin ve her üniversitenin ayrı bütçeleri gerektirdiğini bilmek gerekiyor. Türkiye’den çok uzakta bulunan, yol, barınma ve eğitim masrafları tercih etmek yerine daha rahat yaşam koşullarına sahip olabileceğiniz Balkan ülkelerini tercih etmek yurtdışı eğitim maliyetlerini dikkate değer şekilde düşürebilir. Maliyet hesabı yaparken üniversitenin ücretini, konaklama, barınma ve beslenme ücretlerini göz önünde bulundurmalısınız. Bulunacağınız ülkede yaşayabileceğiniz olası bir sağlık sorununa karşı sağlık sigortası yaptırmanız da çok önemlidir. Bütün bunları hesapladıktan sonra sosyal hayatınız ve ihtiyaçlarınız için de belli bir bütçe ayırarak maliyeti hesaplayabilirsiniz. Balkan ülkelerinde üniversite okumak Türkiye’de bulunan özel üniversitelerde burssuz okumaktan daha düşük bir bütçe ile yapılabilecek bir tercihtir ve bu sayede akademik denklik problemi yaşamadan meslek sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı Üniversite Programları

Yurtdışı Eğitimde Yaşam ve Kültürel Deneyimler

Yurtdışı eğitimde yaşam ve kültürel deneyimler öğrencileri en çok heyecanlandıran konulardan biridir. Kendi ülkeniz dışında bir ülkeye ve üniversiteye adım attığınız andan itibaren yeni bir hayatın ve kültürün parçası olmaya başlarsınız. Bu serüven yeni bir kültürü tanımak için eşsiz bir olanaktır. Bu olanağı en güzel şekilde değerlendirmek için yapabileceğiniz bazı aktiviteleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Yerel, festivalleri ve bayramları takip edin, kutlamalara katılın ve gelenekleri tanıyın.
  • Renkli ve eğlenceli deneyimler için farklı ülkelerden gelen kişilerle tanışıp onlarla sohbet edin.
  • Ülkede bulunan müzeleri, sanat galerilerini ve tarihi yerleri ziyaret edin.
  • Yemek ve müzik kültürün önemli parçalarıdır, geleneksel lezzetleri ve melodileri tanımak için mutlaka şans verin.
  • Ülkenin tarihi ile ilgili araştırmalar yapın, anları unutulmaz kılmak için bol bol fotoğraf çekin ve dilerseniz anılarınızı not alabileceğiniz bir günlük tutun.

Yurtdışı Eğitimde Akademik Başarı ve Kariyer Olanakları

Yurtdışı eğitimde akademik başarı ve kariyer olanakları pek çok fırsat sunar. Okuyacağınız üniversite akademik denkliği olan bir üniversite olacağından ve yabancı dilinizi geliştirmiş olacağınızdan birçok iş fırsatı karşınıza çıkabilir. Kariyerinizi planlarken, deneyimlere açık olmalı, stratejik adımlar atmalı ve başarı odaklı olmalısınız. Kurumsal itibarı olan firmalara başvurular göndermek ve sadece kendi alanınızla ilgili değil alanınıza katkı sağlayabilecek alanlarda da iş başvuruları yapmak rakipleriniz arasında öne çıkmanızı sağlayabilir. Bulunacağınız ülkeye ve koşullara göre çalışma izninizin olup olmadığını, nerelerde çalışabileceğinizi, maaşlarla ilgili ortalama bilgileri yurtdışı üniversite programlarına başvurmadan önce araştırabilirsiniz. Bir alanla ilgili tecrübeniz ya da eğitiminiz varsa MBA programlarına başvurarak lisansüstü yeterliliğinizi alabilir ve daha çok iş olanağına sahip olabilirsiniz. MBA programları ile ilgili bilgi sahibi olmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yurtdışında Dil Eğitimi ve Dil Sertifikaları

 

Yurtdışında dil eğitimi ve dil sertifikaları almak hayatınızın gidişatını olumlu yönde değiştirebilen ve kariyerinize yön verebilecek olan bir adımdır. Anadilinizi konuşmaya devam edebileceğiniz ve konfor alanında olduğunuz bir yerde dil eğitimi almak yabancı dil gelişiminizi yavaşlatabilir. Bir amaç için yerleşeceğiniz ve bir süre yaşayacağınız yabancı bir ülkede ise dil öğrenmeniz çok daha kolaydır. Dil eğitimi alırken sadece dil bilgisini öğrenmekle kalmaz hem konuşma pratiği yapabileceğiniz hem de dili deneyimleyebileceğiniz bir alanda bulunmuş olursunuz. Yurtdışında dil eğitimi alabileceğiniz pek çok ülke vardır. Alabileceğiniz bu eğitimler sonucunda dil sertifikaları elde edersiniz ve bu sertifika iş ve okul başvurularında geçerlidir. Yurtdışı dil okulları ve yurtdışı sertifika programları ile ilgili detayı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışı Eğitimde Akademik Destek ve Rehberlik Hizmetleri

Yurtdışı eğitimde akademik destek ve rehberlik hizmetleri yurtdışında eğitim alacak olan kişiler için en önemli konulardan biridir. Deneyimli ve işinde başarılı bir yurtdışı eğitim danışmanlık şirketi ile çalışmak, yaşayabileceğiniz türlü sorunu kolaylıkla aşabilmenizi sağlar. Hem program ve ülke seçerken, hem ülkeye gidiş için gereken belgelerin düzenlenmesinde hem de o adaptasyon sürecinde alacağınız destek ve rehberlik hizmeti büyük önem taşır. Başvurunuzun kabul edilmesi için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği, sağlık sigortası ile ilgili neler yapmanız gerektiği, güvenli bir konaklama için ne gibi seçenekler olduğu konusunda yanınızda olacak bir firma ile çalışmak deneyiminizin gidişatını bütünüyle etkileyebilir. Gelecek Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bu serüvende yanınızda olmayı çok isteriz, detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.