yurtdis-i-yaz-okullari

Yurtdışı Yaz Okulları

Yurtdışı yaz okulları ailelerin okulların tatil olduğu yaz dönemlerinde çocuklarının verimli ve aktif bir şekilde zaman geçirmeleri için tercih edebilecekleri okullardır. Bu okullar farklı sürelerde ve farklı konseptlerde olabilmektedir. Yabancı bir ülkede yaz okuluna giden öğrenciler eğitim almakla kalmaz erken yaşta farklı kültürleri tanıyıp yeni arkadaşlıklar edinebilirler. Yurtdışı yaz okulları yabancı dil gelişimi için de çok önemlidir. Böyle bir tecrübeyi edinen çocukların ve gençlerin özgüveni yükselir, hayata daha geniş bir perspektiften bakabilirler. Ayrıca ailelerinden ayrı zaman geçiren çocukların sorumluluk bilinci de gelişecektir. Bu yaz okulları genellikle 8-18 yaş arasındaki öğrencileri kabul ederler. Kişisel gelişim için eşsiz bir fırsat olan yurtdışı yaz okulları ile ilgili detaylı bilgiyi bu yazımızdan alabilirsiniz.

Yurtdışı Yaz Okulu Veren Ülkeler

Yurtdışı yaz okulu veren ülkeler arasında pek çok Avrupa ülkesi ve farklı coğrafyalardan ülkeler bulunur. Yurtdışındaki pek çok ülke öğrenciler için yaz okulu programları oluşturan seçkin okullarla doludur. Aileler çocukları için bu güzel deneyimi sağlamak isterler ama çoğu aile ilk kez çocuğundan ayrı kalacağı için bazı konularda kaygılanabilmektedir. Bu yüzden yakın ülkeleri tercih eden ve biraz daha tanıdık kültürleri seçen aileler de vardır. Bu ülkeler genellikle Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve benzeri ülkeleri seçebilmektedir. Yaz okulu açısından çok fazla fırsat sunan diğer ülkeler arasında İngiltere, İrlanda, Malta, Amerika ve Kanada da bulunmaktadır. Yaşı biraz daha büyük olan gençler için ABD ve Kanada gibi daha uzak coğrafyalar aileler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Yurtdışında Yaz Okulu Fırsatları ve Süreci

Yurtdışında yaz okulu fırsatları ve süreci ailelerin araştırdığı konulardan biri. Yaz okulu başvuru işlemleri ve hazırlanacak evraklar ile ilgili bazı kişilerin kafası karışabiliyor. Bu konu ile ilgili ilk yapılması gereken çocuk için doğru programı seçmektir. Bu program seçimi hem çocuğun isteği hem de faydaları açısından incelenerek yapılabilir. Çocuğun ihtiyaçlarına ve beklentilerine yönelik bir seçim yapılabilir. Okulların sanat, spor ve benzeri alanlarda programlarına dahil ettiği pek çok ders ve etkinlik olabilir. Bu konulara ilgisi ve yeteneği olan çocukların bu programa katılmaları çok daha uygun olacaktır. Sürecin diğer kısımlarında vize ve pasaport işlemleri ile ilgilenmek gerekir. Yaz okulları sık tercih edildiğinden başvurular hemen dolabilir ve bu yüzden doğru zaman aralığında başvuru yapmak başvurunun kabulü açısından önemli olacaktır. Tüm bu süreci ve doğru zamanda doğru gereklilikleri yerine getirecek bir eğitim danışmanlığı ile çalışarak süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Yurtdışı Yaz Kampları Kabul Süreci

Yurtdışı yaz kampları kabul süreci hızlı ve doğru zamanlama gerektiren bir süreçtir. Bu kamplar yaz aylarında öğrenciler tarafından düzenlenir. Kamp kapsamında gençler ve çocuklar hem tatil yaparlar hem de dil eğitimi, kültürel alışveriş ve üniversiteye hazırlanma gibi süreçleri keyifli biçimde yaşayabilirler. Düzenlenen kamplara genellikle pek çok ülkeden ve farklı kültürden öğrenciler gelir. Bu sayede öğrenci hem yurt dışı deneyimi yaşar hem de dünyanın farklı yerlerinden gelen yaşıtlarıyla tanışıp arkadaş olur. Erken yaşta böyle bir yolculuğa çıkmak ve kişisel gelişim atılımında bulunmak öğrenilerin hem eğitim hayatı için hem de kişilik gelişimleri için oldukça faydalı olacaktır. Okulların kabul için sağlanmasını istediği şartlar okuldan okula ve ülkeden ülkeye göre değişir. Ancak kendini ifade edebilecek seviyede yabancı dil bilmek, 8-18 yaş aralığında olmak gibi temel koşullar kabul için gerekli olabilir. Öğrenciler aileleri aracılığı ile bu kamplara başvururken istenen evrakları tam olarak hazırladığında ve kamp için gerekli bütçe sağlandığında kabul kolaylaşır. Öte yandan daha önce böyle bir programa katılan öğrencilerin lise ve üniversite için yaptıkları yurtdışı okul başvurularında da rakiplerinin önüne geçtiğini söylemek mümkündür.

Yurtdışı Yaz Okulu Maliyetleri

Yurtdışı yaz okulu maliyetleri ülkelere ve okullara göre değişkenlik gösterir ve oldukça geniş bir fiyat aralığında  yaz okulu bulmak mümkündür. Yaz okulu kayıtlarının düşük bir maliyetle ve avantajlı fiyatlara tamamlanması için Şubat ve Mart aylarında kayıt yaptırmak önerilir. Çünkü yurtdışındaki yaz okularının pek çoğuna yoğun ilgi vardır. Özellikle Avrupa ülkeleri içerisinde vize problemi olmadığından çocuklar ve gençler daha kolay bir şekilde yaz okulu kaydı yaptırabilmektedir ve kontenjanlar hızlı dolabilmektedir. Öğrencilerin konaklamaları da okuldan okula değişkenlik göstermektedir ve bu konu da maliyeti etkiler. Aile yanında ya da okulun sağladığı bir yurtta konaklayacak gençlerin yaz okulu maliyeti daha düşük olacaktır. Yurtdışı yaz okulu fiyatları ve maliyetleri ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışı Yaz Okulu  Programları

Yaz okulu programları içerisinde genellikle yoğun bir dil eğitimi ve farklı kültürleri tanımaya yönelik aktivite ve geziler yer almaktadır. Bu programlara bazı okullar spor ve sanat aktiviteleri de ekleyebilir. Yaz okulları öğrencilerin doyasıya eğlenirken yabancı dillerini geliştirebilecekleri olanakları tanır. Çoğu okulun programı 2 hafta ile 2 ay arasında sürer. Bu süre ilk bakışta az görünse de çocukların ve gençlerin hayatları boyunca unutmayacakları izler bırakır. Yaz okullarında oluşturulan sınıflarda genellikle en fazla 15 kişi olur. Öğretmenler öğrencilerle yakından ilgilenir ve dil becerileri her alanda geliştirilebilir. Gelecek Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak yurtdışı yaz okulları ile ilgili sorularınızı yanıtlamak isteriz, bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.