yurtdisi-mba-okullari

Yurtdışı MBA Okulları

Yurtdışı MBA okulları kariyerini ileri taşımak ve iş hayatında başarılı olmak isteyen kişilerin eğitim geçmişinde yer alır. İyi bir özgeçmiş oluşturmuş pek çok kişinin eğitim geçmişine bakıldığında MBA yaptığı görülür. MBA’nın ne olduğu ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa bu yazımız size yardımcı olabilir. MBA bir yüksek lisans programıdır ve Master of Business Administration kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bu tanımı Türkçeye  İşletme Yüksek Lisansı olarak çevrilebilir. MBA yapan kişilerin hedefi genellikle ülkesinde ya da diğer ülkelerde üst düzey yönetici olarak çalışabilmektedir. Büyük şirketlerin üst düzey yöneticilerinin neredeyse 5’te birinin MBA eğitimi aldığı bilinir. Bu program lisans eğitimini ne üzerine almış olursa olsun herkesin eğitim alabileceği bir programdır. Profesyonel dünyada iyi bir şekilde konumlanmak isteyen kişilerin tercihi olan MBA programlarında yöneticilik ve işletme hakkında önemli bilgiler içeren dersler bulunur.

Yurtdışı MBA Programları

Yurtdışı MBA programları kişilerin yurtdışında okumayı en çok tercih ettikleri yüksek lisans programı olarak bilinir. Bu bölüm ilk başlarda ABD’de geliştirilmiş ve popüler hale gelmiş daha sonra ise Avrupa ülkelerinde ve dünyanın her yerinde geçerliliğini ispatlamıştır. Kişi ister İktisadi İdari Bilimler ile ilgili bir bölümden mezun olmuş olsun ister mühendislik, mimarlık gibi bir bölümden mezun olsun ister sosyal bilimlerden lisans diploması almış olsun MBA yapabilir. Bu bölümde genellikle pazarlama, finans, organizasyon, veri yönetimi, e-ticaret, işletme ve insan kaynakları gibi dersler verilir. MBA programlarının kendi içerisinde uzmanlaşma olanağı sağlayan bölümleri de vardır. Bir kişi sadece finans üzerine MBA yapabileceği gibi sadece E-ticaret konusunda uzmanlaşmak da isteyebilir. Büyük uluslararası şirketler orta ve üst düzey yöneticilik pozisyonları için MBA eğitimi almış kişileri tercih edebilmektedir. Bu yüzden bunun gibi bir amacı olan ve lisans eğitimini tamamlamış olan kişilerin MBA programlarına katılmaları faydalı olacaktır.

Popüler Yurtdışı MBA Okulları

Dünyanın pek çok yerinde popüler yurtdışı MBA okulları yer alır. Yenilikçi ve uluslararası eğitim almak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği yüksek lisans programlarından biri olan MBA süreleri 4 ay ile 2 yıl arasında değişebilmektedir. Bazı üniversiteler online MBA programları da sunmaktadır. Ancak bu eğitimlerin geçerliliği ve akademik eşdeğerliği konusunda problemler olabilmektedir. MBA programı almak isteyen ancak hangi okulu tercih edeceğine emin olamayan kişiler bir eğitim danışmanlık şirketi ile görüşerek bilgi alabilirler. Alacakları bu danışmanlık sayesinde hangi okullarda alacakları eğitimin kendileri için daha yararlı olacağına karar verebilirler. Karar verirken okulun mezunlarının ne yapmakta olduğu alınan eğitimin kalitesi, verilen derslerin niteliği ve dersleri veren hocaların tecrübeleri araştırılmalıdır. Ayrıca alacağınız MBA diplomasının geçerliliğinin birçok ülkede olmasına da dikkat etmenizi öneririz. MBA programlarının eğitim dili genellikle İngilizcedir. Bu eğitimi alacak kişilerin ya İngilizceye hakim olmaları ya da hazırlık eğitim almaları gerekir. MBA eğitimi sonrasında akıcı şekilde İngilizce konuşabilir ve pazarlama, istatistik, işletme, enformasyon işleme, muhasebe gibi alanlarda yetkin olabilirsiniz.

 

Yurtdışı MBA Okullarında Eğitim Programları 

Yurtdışı MBA okullarında eğitim programları okuldan okula göre değişkenlik gösterebilir. Bazı okullar tam zamanlı bir eğitim verirken bazı okullar yarı zamanlı bazıları ise hızlandırılmış eğitim verebilir. Bazı okulların verdiği online MBA eğitimleri de mevcut işinden ayrılmak istemeyen orta ve üst düzey yöneticilerin tercihi olabilmektedir. MBA programlarının dersleri ağır ve ders programları oldukça yoğundur. Bu yüzden MBA diploması almak isteyen öğrencilerin derslerini iyi takip etmeleri ve eğitmenler ile iyi bir iletişim halinde olmaları gerekir. İşletmenin her adımını öğrenebileceğiniz MBA programlarında iktisat, insan kaynakları, lojistik, strateji, kalite analizi, finans ve benzeri pek çok derse yer verilir. Bazı programlarda derslerin yanı sıra bir staj da programa dahildir. Öğrenciler uzmanlık alanlarına göre bir staj yeri belirleyerek 2-3 aylık bir staj yaparak diplomalarını alırlar. Yurt dışında yapılan stajlı MBA programlarında staj için çalışma izni ve oturma izni konularında bir eğitim danışmanlığı şirketinden destek alabilirsiniz. Gelecek Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçerek aklınızdaki soruları giderebilirsiniz.

Yurtdışında MBA Okulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurtdışında MBA okulu seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır. Günümüzde iş hayatının ne kadar rekabetçi bir hal aldığı düşünüldüğünde MBA diploması almış olmak her sektörden kişinin ihtiyacı olabilir. MBA eğitimi alacak işletme, finans ya da iktisat mezunu kişilerin MBA programının içinde olan bazı dersleri almalarına gerek kalmayabilir. Bu sayede eğitim maliyetini ve süresini düşürmek mümkündür. Derslerin eşdeğer sayıldığı durumları öğrenmek için MBA başvurusu yaparken eğitim alacağınız kurumun verdiği dersleri öğrenebilir ve bilgi alabilirsiniz. MBA programı her ne okumuş olursa olsun herkesin işine yarayabilecek, kariyerinde onu çok üst noktalara taşıyabilecek bir eğitim sunduğundan özel sektörde çalışan, kendi işini kurmuş olan ya da herhangi bir iş ile uğraşan ve kendisini geliştirmek isteyen herkes için uygundur. Bu programı tamamladıktan sonra orta ve üst düzey yöneticilik pozisyonlarına başvurabilirsiniz ve başvurunuz diğer adaylar arasında dikkat çekebilir.

Yurtdışı MBA Okulları Eğitim Maliyetleri

Yurtdışı MBA okulları eğitim maliyetleri okuldan okula göre, eğitim süresine göre, okulun sunduğu yan imkanlara göre ve eğitim sırasında öğrencinin harcayacağı eğitim dışı harcamalara göre değişkenlik gösterebilir. Burada atlanmaması gereken önemli noktalardan biri çok pahalı okulların en iyi okullar olduğu yanlışına düşülmemesi gerektiğidir. Eğitim alacağınız okulun eğitmen kadrosunu, ders programını ve olanaklarını araştırarak karar verebilirsiniz. Eğitim, yaşam, ulaşım ve benzeri giderleri hesaplayarak MBA için harcamanız gereken tutarı ve maliyeti belirleyebilirsiniz.