yurtdis-i-yu-ksek-lisans-okullari

Yurtdışı Yüksek Lisans Okulları

Yurtdışı yüksek lisans okulları lisans eğitimini tamamlayan kişiler için gitgide popüler hale gelen bir seçenek. Türkiye’de ya da farklı bir ülkede üniversite okuyan ve eğitimini master eğitimi alarak taçlandırmak isteyen kişiler yurt dışındaki yüksek lisans seçeneklerini araştırabilirler. Yurtdışında yüksek lisans yapmanın pek çok avantajı bulunur. Örneğin Avrupa ülkelerinde de denkliği olan bir yüksek lisans eğitimi almış olmak iş hayatında ve akademik hayatta pek çok kapıyı açabilir. Kariyerlerinde atılım yapmayı amaçlayan kişilerin lisansüstü eğitimleri için tercih edebilecekleri pek çok ülke ve okul var. Okullar ve ülkeler farklı olsa da eğitim kurumlarının talep ettikleri belli başlı şeyler  bulunmaktadır. Lisans eğitimini tamamlamış olmak, okul hangi ülkede ise o ülkenin vize ve benzeri şartlarını karşılamış olmak gibi şartları sağlayan öğrenciler yüksek lisans eğitimine başvuru yollayabilirler. Yurtdışı yüksek lisans okulları ile ilgili detaylı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi Yapmak

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi yapmak öğrencilerin dünya standartlarında bir eğitim alıp donanımlı olmalarını sağlar. Rekabetçi iş hayatında öne çıkmak ve ilgili olduğu alanda en üst akademik seviyeye ulaşmak için yüksek lisans önemli bir basamaktır. İyi bir iş bulmak ve güzel bir kariyere sahip olmak için lisans eğitiminin yeterli olmayabileceğini bilen kişiler yüksek lisans eğitimi almanın önemini bilir. Belirli bir alanda uzmanlaşmanın ve akademik kariyerin ön koşullarından biri yüksek lisans yapmaktır. Yüksek lisans programları tezli veya tezsiz şekilde planlanabilen genellikle 2 yıl kadar süren programlardır. Eğer lisans eğitimini aldığınız bölümden bağımsız bir bölümle ilgili yüksek lisans yapmak isterseniz bilimsel hazırlık yılı da bu süreye eklenebilir. Yurtdışında yüksek lisans yapacak kişiler için dil öğrenmeye ağırlık verilen bir dönem ya da 1 yıllık bir süre de bu süreye eklenebilir. Yurtdışında alacağınız yüksek lisans eğitimi kurs tabanlı ya da araştırma tabanlı olarak 2 başlık altında incelenir. Taught master olarak adlandırılan kurs tabanlı yüksek lisansta seminer ve ders ağırlıklı bir program vardır. Araştırma odaklı yani research master olarak adlandırılan yüksek lisans programlarında ise öğrenciler bir akademisyenin danışmanlığına bir proje ya da araştırma yönetirler. Bu programlar kurs tabanlı programlara göre daha uzun sürebilir.  

Yurtdışında Yüksek Lisans Programı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yurtdışında yüksek lisans programı seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Tercih edilebilecek pek çok okul ve bölüm arasından kendinize en uygun olanı seçebilmek için doğru bir eleme sistemi oluşturmanız önemli. Doğru karar almak için başvuracağınız okulları ve bölümleri listelemelisiniz. Bu listeyi oluştururken, okulun prestijine, bütçenize ve kendinizi geliştirmek istediğiniz alana göre bir eleme yapabilirsiniz. Hedeflerinizle uyuşmayan bir bölüme başvurmak ve o bölümde okumak zaman kaybetmenize ve yarım bırakmanıza neden olabilir. Harcayacağınız emek ve paranın boşa gitmemesi için tüm faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Eğitimin alacağınız yüksek lisans bölümünün ne gibi artıları olduğuna, mezun olduğunuzda size ne gibi yararlar sağlayabileceğine dair araştırma yapabilir ve akademik anlamda size neler katacağını anlamak için bölümün ders programını araştırabilirsiniz. Yüksek lisanstan sonra doktora yapma gibi bir niyetiniz varsa okuyacağınız bölümün sonrasında doktoraya geçişin şartlarını da araştırabilrisiniz. Bazı okullar yüksek lisans öğrencilerine doktoraya geçişte kolaylık sağlayabilir. Bunların yanı sıra okuyacağınız okulun ve okulun bulunduğu ülkenin de şartlarını araştırmalı ve bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede çıkmaya karar verdiğiniz yol hakkında gerekli tüm bilgileri edinmiş olabilirsiniz.

Popüler Yurtdışı Yüksek Lisans Okulları

Kariyerinizi planlarken rakiplerinizden önde olmak ve vasıflarınızı arttırmak istiyorsanız saygın bir okulda nitelikli bir yüksek lisans eğitimi almak çok işinize yarayabilir. Popüler yurtdışı yüksek lisans okulları arasında tercihte bulunurken tercih edeceğiniz okulun mezunları ile irtibata geçebilirsiniz. Mezunların güncel durumu ve neler yaptıkları ile ilgili bilgiler seçiminizi kolaylaştıracaktır. Seçenekler arasında karar veremiyorsanız hazıradığınız listeyi bir eğitim danışmanlığı ekibi ile paylaşabilir ve destek talep edebilirsiniz. Gelecek Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak hayallerinizi gerçekleştimek için okumak istediğiniz yüksek lisans programlarına dair tüm süreçlerde yanınızda olmayı çok isteriz. Kabul almayı kolaylaştıran ipuçları, ülkelerin vize vermesini kolaylaştıran adımlar ve hazırlanması gereken belgeler ile ilgili bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışı Yüksek Lisans Okulları Eğitim Maliyetleri

Yurtdışında yüksek lisans okulları eğitim maliyetleri okuldan okula ve ülkeden ülkeye göre değişkenlik gösterir. Seçeceğiniz okulun eğitim masrafları, yaşayacağınız kentin konaklama ücretleri ve benzeri giderleri hesaplayarak maliyet tablosunu oluşturabilirsiniz. Ülkemizdeki vakıf üniversitelerinin artan ücretleri düşünüldüğünde yurt dışında yüksek lisans yapmanın o kadar da yüksek maliyetli bir şey olmadığını fark edebilirsiniz. Yapacağınız araştırma sonrasında günlük yaşam giderleri ve sağlık sigortası gibi giderleri de maliyete eklemeniz önerilir. Tüm bu hesaplamalar ve hazırlıklar konusunda profesyonel destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yurtdışı Yüksek Lisans Okullarında Eğitim Programları

Yurtdışı yüksek lisans okullarında eğitim programları bölümden bölüme göre farklıdır. Yüksek lisans programlarında genellikle araştırma yöntemlerine yönelik eğitimler verilir. Ayrıca yüksek lisansın bir alt kademesinde alınan lisans eğitiminde verilen derslerin daha ileri seviyeleri ders programlarına eklenebilir. Bunların yanı sıra isteğe bağlı seçilebilen yabancı dil ve benzeri gibi ek dersler de programlara eklenebilir. En çok tercih edilen yüksek lisans programları arasında, mühendislik, mimarlık, psikoloji, hukuk, sosyoloji, işletme gibi bölümlerin yüksek lisans programları vardır.