yurtdisi-dil-okullari

Yurtdışı Dil Okulları

Yurtdışı dil okulları kişilerin kendi anadilleri dışında bir dilde daha yetkin hale gelebilmelerini sağlayan dil eğitimi odaklı kuruluşlardır. Bu okullarda günlük, akademik ve iş hayatında kullanıma odaklı pek çok dil eğitimi programı bulunur. Yabancı dil bilmek önemini hiç kaybetmeyen bir konu ve hem kariyer planlamalarında hem de yaşamın diğer alanlarında yabancı dil konuşabiliyor olmanın pek çok avantajı var. Ülkemizde küçük yaşlardan itibaren dil eğitimi verilmesine rağmen kişilerin yabancı dil konusunda desteğe ihtiyaçları olabiliyor. Özellikle konuşma becerisi pratiğe bağlı olarak geliştiğinden yurtdışında hizmet veren dil okulları dil eğitimi için tercih edilebiliyor. Eğitim alırken aynı zamanda o dili sürekli konuşabilme imkanına sahip olmak, günlük hayatını da yabancı bir dil ile geçiriyor olmak dil gelişimi açısından çok önemli. Bu yazımızda yurtdışı dil okulları ile ilgili bilgileri sizinle paylaşacağız.

Yurtdışı Dil Okulu Seçimine Nereden Başlamalıyım?

Yurtdışı dil okulu seçimi dil eğitimi almak için atılması gereken ilk adımlardan biridir. Seçeceğiniz dil okulu kendi ihtiyaçlarınıza hizmet edebilecek ve dil eğitimi alma nedeninize bağlı olarak karar vermeniz gereken bir okul olmalı. Öğrenmek istediğiniz dilin hangisi olduğu, bu dilin en çok konuşulduğu bölgelerin neresi olduğu ve eğitim veren başarılı kurumların nerede olduğu sorularının yanıtını aramalısınız. Dilin yaşadığı, konuşulduğu bir şehirde dil okuluna gitmek sürekli pratik yapma imkanı sunacağından tercih edilebilir. Daha sonra verilmesi gereken yanıtlardan biri de dil eğitimi süresidir. Uzun süren bir dil eğitimi mi alacaksınız yoksa kısa süreli bir eğitim almayı mı düşünüyorsunuz karar vermelisiniz. Bu soruya vereceğiniz yanıt bütçe yönetimini nasıl yapacağınıza dair bir plan oluşturmanıza da yardımcı olacaktır. Tüm bunları düşündükten ve araştırdıktan sonra seçim yapabileceğiniz okullarının ve eğitim programlarının sayısını azaltabilirsiniz. Bu daha kolay seçim yapmanızı sağlayabilir.. Eğitim alacağınız okulun bulunduğu bölge ve şehirde eğitimini alacağınız dilin konuşuluyor olması ve bu amaç için o bölgeyi seçen kişilerin yoğunlukta olması da alacağınız eğitimin yararlı olması için önemlidir. Bu sayede sadece eğitim aldığınız sırada değil o kentte bulunduğunuz süre boyunca keyifli bir öğrenme süreci yaşamış olursunuz.  Seçeceğiniz okulda nasıl bir eğitim verildiği, sınıfların kaç kişi olduğu, eğitim veren öğretmenlerin tecrübesi ve okulun diğer olanaklarını araştırmanızı da öneririz

Yurtdışı Dil Okulu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dil okulu seçerken dikkat edilmesi ve düşünülmesi gereken pek çok konu bulunur. Bu konuları detaylı şekilde araştırmak düşünmek yapacağınız seçimin sizin için en doğru karar olduğuna emin olmanızı sağlar. Dikkat edilmesi gereken başlıca konuları şu şekilde sıralayabiliriz:

Eğitim süresi: Eğitim alacağınız süre okuldan okula göre ve seçtiğiniz programa göre değişkenlik gösterir. Bu sürenin çok kısa olmaması ve bulunduğunuz seviyeden istediğiniz seviyeye yükselebileceğiniz uzunlukta olması önemlidir. Birkaç hafta kadar süren kısa dil eğitimleri dil başarınıza katkı sağlasa da iyi hazırlanmış bir programla uygulanacak uzun süreli eğitimlerin sonuçlarının çok daha olumlu olacağı söylenebilir.

Lokasyon Seçimi: Eğitim alacağınız okul farklı kültürleri barındıran ve dil eğitimi için tercih edilen bir bölgede olmalı. Konuşmak istediğiniz dili konuşan kişilerin olduğu konuşma pratiği yapabileceğiniz bir şehirde alacağınız eğitim size büyük katkı sunar. Seçtiğiniz kentin sosyal olanakları ve bütçenize uygunluğu da önemlidir. Eğitim alacağınız ülkenin vize ve koşulları da lokasyon seçiminde değerlendirilmesi gereken bir konudur. Mutlu ve başarılı bir dil eğitimi için bu konuları göz ardı etmemelisiniz.

Hedefe Uygun Program Seçimi: Öğrenmek istediğiniz dili neden öğrenmek istiyorsunuz, iş için mi, sadece sevdiğiniz için mi yoksa farklı bir amaç doğrultusunda mı? Bu soruyu yanıtladıktan sonra maksimum verim alabileceğiniz dil eğitimi programını seçebilirsiniz. Sadece kişisel gelişim için dil öğrenmek isteyen birinin akademik yabancı dil programlarına katılması uygun olmayacağı gibi işi için dil öğrenmek isteyen bir kişinin de genel dil programlarından verim alamayacağı bilinmelidir.  

Popüler Yurtdışı Dil Okulları

Yurtdışında eğitim konusu gündeme geldiğinde ilk akla gelen eğitim türlerinden biri yabancı dil eğitimidir. Yabancı dil eğitimi veren pek çok yurtdışı dil okulu vardır. Ancak bu okulların sayısının her geçen gün arttığı günümüzde tüm okulların güvenilir ve verimli olmayacağını bilmelisiniz. Bu noktada popüler ve başarılı yurtdışı dil okullarını araştırmak büyük bir gereklilik. Eğitim alacağınız yabancı dilin eğitimi konusunda ustalaşmış, tecrübeli öğretici kadrosuna sahip ve öğrencilerine çeşitli olanaklar sunan okulları tercih etmeniz önerilir. Alacağınız eğitimin kalitesinden ve size yarar sağlayacağından emin olmak için bir danışmanlık şirketi ile irtibata geçip destek alabilirsiniz. Alacağınız bu danışmanlık popüler dil okulları ile iletişim halinde ve alanında tecrübeli bir şirket olmalı. Bu sayede alacağınız eğitimin kalitesinden ve yaşayacağınız deneyimin olumlu olacağından emin olabilirsiniz. Gelecek Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Bosna Hersek ve Makedonya gibi kültürümüze ve ülkemize yakın ülkelerdeki başarılı dil eğitimi kuruluşları ile işbirliği içerisindeyiz. Bosna Hersek’te dil eğitimi ve Makedonyada dil eğitimi ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Yurtdışı Dil Okullarında Eğitim Programları

Yurtdışında bulunan dil okullarında farklı amaçlara hizmet eden pek çok farklı eğitim programı bulunur. Anadilinin yanına bir yabancı dil eklemek isteyen ya da bildiği dillere bir yenisini eklemek isteyen kişiler bu eğitim programları arasından bir tercih yaparlar. Meslekli gelişim amacıyla, yurt dışında yaşamak ve çalışmak isteğiyle ve benzeri pek çok amaçla dil eğitimi almak isteyebilirler. Yurtdışında alınabilecek dil eğitimi programları arasında yaz okulları, sertifikalı dil programları, lise değişim programları, genel ingilizce, akademik ingilizce programları, sınavlara hazırlık programları ve mesleki dil programları sıralanabilir. Bu dil eğitimi programları arasından tercihinizi yaparken dil öğrendikten sonra o dil ile neler yapmak istediğinizi düşünerek karar verebilirsiniz. Genel ingilizce gibi programlarda dil eğitimi, temel seviyeden ileri seviyeye kadar olan konuşma, yazma ve dinleme becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Mesleki dil programı gibi programları ise kişinin o dile genel hatlarıyla hakim olarak başladığı programlardır ve mesleki terimleri öğrendiği, mesleği ile ilgili sunum ve benzeri yapabileceği seviyede yabancı dile hakim olabileceği bir eğitim planı oluşturulur.  Dil eğitimi programlarında buna benzer farklılıklar bulunacağından program seçimi oldukça önemlidir.

Yurtdışı Dil Okulu Eğitim Maliyetleri

Yurtdışı dil okulu eğitim maliyetleri eğitim alacağınız ülkeye, eğitim süresine ve pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişmektedir. Eğitim alacağınız kurumun içerisindeki farklı eğitim programlarının dahi fiyatı birbiri ile aynı değildir. Eğitim maliyetini hesaplarken göz önünde bulundurmanız gereken faktörler arasında eğitim ücreti, ulaşım ücreti, konaklama ücreti, yaşam maliyetleri, sosyal yaşam için harcanması planlanan bütçe ve benzeri maddeler sayılabilir. Alacağınız eğitimin geçerli ve yeterli bir eğitim olması harcama yapacağınız bütçenin boşa gitmemesi için önemlidir. Hizmet veren dil okullarının bir kısmı oldukça uygun fiyata dil eğitimi verebilmektedir ancak bu dil eğitimleri onaylı, geçerli bir sertifika veren ve başarılı eğitimler olmayabilir. Maliyeti düşürmek adına emin olmadığınız bir dil okulunu tercih etmemenizi öneririz. Pek çok kentte ve şehirde olan zincir dil okulları, butik okullar ve dil enstitüleri arasında tercihinizi yapabilirsiniz ve diğer maliyetleri de hesaplayarak bütçenizi belirleyebilirsiniz. 

Yurtdışı Dil Okullarında Yaşam ve Konaklama

Yurtdışı dil okullarında yaşam ve konaklama konusu değinilmesi gereken önemli başlıklardan biridir. Eğitim alacağınız ülkede sağlıklı, güvenilir ve başarılı bir süreç yaşamanın koşullarından biri iyi bir konaklama deneyimidir. Eğitim alacağınız okulu belirledikten sonra konaklama konusunu düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Bu konuda size destek olabilecek bir yurtdışı eğitim danışmanlık şirketi daha önceden pek çok öğrenci için bu planlamaları yaptığı için gideceğiniz şehirdeki koşullara hakimdir. Bütçenize ve isteklerinize uygun bir konaklama alanı bulmak için bu desteği almanız faydalı olacaktır. Dil okullarının pek çoğu bünyesine katılacak olan öğrenciler için öğrenci evi, aile yanında konaklama, yurt konaklaması ve apartman dairesinde konaklama gibi seçenekler sunulabilmektedir. Aile yanında konaklama kendinizi güvende hissetmenizi ve kurulu bir düzenin parçası olmanızı sağlayabilir iken öğrenci evinde konaklama ise sosyal aktivitelere katılımızı arttırabilir. Bu seçenekler arasından seçim yaparken ilk olarak bütçenizi sonrasında ise beklentilerinizi düşünerek karar verebilirsiniz.

Yurtdışı Dil Okullarında Kültürel Aktiviteler ve Geziler

Dil okullarının pek çoğunda dil eğitiminin yanı sıra öğrencilerin adaptasyonunu kolaylaştıran aktiviteler ve geziler de sunulur. Eğitim alacağınız okulun sunduğu diğer olanakları araştırmak ne gibi etkinliklere katılabileceğinizi bilmeniz için yararlı olacaktır. Bazı okullar bulundukları lokasyona bağlı olarak gezilere ve kültürel aktivitelere ağırlık verirken bazıları ise sportif aktivitelere ağırlık verebilir. Bazı okullar ise sanat alanında aktivitelere daha çok yer verebilir ve resim, müzik dans gibi alanlarda etkinlikler düzenleyebilir. Bunların hepsini bir arada sunan okullarda vardır. Etkinliklerin bazıları eğitim ücretlerine dahil olabilirken bazıları ise öğrencilerin ücret ödeyerek isteğe bağlı şekilde katılabilecekleri etkinliklerdir. Dil eğitimi almak isteyen kişilerin en çok araştırdığı merak ettiği konulardan biri de sosyal yaşamla ve aktivitelerle ilgili konulardır. Dil eğitimi alırken gideceğiniz ülkedeki tarihi alanları görmek ve unutulmaz bir deneyim yaşamak istemek çok normaldir. Okulunuzun size sunacağı olanaklardan yararlanarak güvenilir, keyifli etkinliklere katılabilir ve dil eğitimi serüvenini daha da güzel bir anıya dönüştürebilirsiniz. 

Yurtdışı Dil Okulu Mezuniyet Sonrası Kariyer Olanakları 

Yurtdışında dil okuluna giden neredeyse her öğrencinin bu dil eğitiminden sonra kariyerinde bir atılım yapmak istediği söylenebilir. Yabancı dil öğrenmenin sunduğu önemli avantajların başında da daha fazla iş imkanına ve kariyer olanağına sahip olmaktır. Alacağınız uluslararası geçerli dil diploması ile iş bulabilme şansınız kat be kat artar. Mezun olduktan sonra ister kendi ülkenizde isterseniz yurt dışında iş arayışına başlayabilirsiniz. Dil eğitimi alırken çalışabileceğiniz ve çalışma izni veren ülkelerle ilgili araştırma yaparak eğitimden sonra bulunduğunuz ülkede çalışmak için adımlar atabilirsiniz. Alacağınız nitelikli eğitim sayesinde kariyerinizi baştan şekillendirebilirsiniz. Dil eğitimi aldıktan sonra iş başvuruları ve görüşmeler yaparken diplomanızı özgeçmişinize eklediğinize emin olun, deneyiminizden kısaca bahsettiğiniz bir kısım ekleyin ve neden o işte başarılı olabileceğinize dair bir ön yazıyı da başvurunuza ekleyin. Bu sayede rakipleriniz arasında öne çıkabilirsiniz. Yurtdışı dil okulları ve bu dil okullarındaki dil eğitimleri ile ilgili detaylı bilgi almak ve yabancı dil öğrenmeyi ertelememek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Gelecek Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak dil okulu seçiminizde, konaklama, vize, ulaşım ve diğer konularda yanınızda olmayı çok isteriz. Bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.