almanya-universite-programlari

Almanya Üniversite Programları

Almanya üniversite programları pek çok farklı alanda eğitim veren seçkin bölümlerden oluşur. Avrupa'da yükseköğretim veren ülkelerin sayısı oldukça sınırlıdır, ancak Almanya bu alanda öne çıkarak 400'e yakın üniversite, uygulamalı bilimler üniversiteleri ve sanat okullarıyla geniş bir seçenek yelpazesi sunar. Almanya'nın yükseköğretim sistemi ve kurumları, çeşitlilik gösterir ve bu da öğrencilere en uygun bölümü seçme olanağı sağlar. Avrupa'daki üniversitelerin birleşik bir Avrupa eğitim alanı oluşturmak üzere 2010 yılına kadar süren Bologna süreci, öğrencilerin başarılarını kolaylıkla kıyaslanabilmelerini ve diğer ülkelerde de kabul görmelerini amaçlar. British Council'in "Global Gauge" araştırmasına göre, Almanya uluslararası çalışmalarda birinci sıradadır ve öğrencilerine siyasi ve mali destek konusunda en iyi imkanları sunar. Avustralya ikinci, Birleşik Krallık ise üçüncü sıradadır. Almanya, uluslararası öğrencilere ve akademisyenlere en iyi eğitimi sağlayan ve uluslararası çalışmaları teşvik eden önde gelen ülkeler arasında yer alır. Uluslararası bölümlerle yabancı öğrenci ve akademisyen sayısının artmasıyla birlikte, bilimin merkezi haline gelmiştir. Devlet, öğrenim ücretlerini düşük tutarak öğrencilere büyük destek sağlar.

Almanya’da Üniversite Eğitimi Alma

Almanya’da üniversite eğitimi alma olanakları oldukça çeşitlidir. Almanya, uluslararası öğrencilerin gözdesi olan bir ülke olup dünya sıralamalarında en üst sıralarda yer alan prestijli ve yüksek kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapar. Almanya'da eğitim almayı isteyen öğrenciler için ilk adım, kendileri ve kariyerleri için en uygun üniversiteyi ve programı seçmektir. Ülkedeki yüksek öğrenim kurumları devlet ve özel olmak üzere iki kategoriye ayrılırken, devlete üniversitelerinde harç ödeme zorunluluğu yoktur, hem ülkenin vatandaşları hem de uluslararası öğrenciler ücretsiz eğitim alabilirler. Almanya'da her şehir ve eyalette uluslararası standartlarda eğitim sunan en az bir üniversite vardır. Dünya genelinde en iyi üniversiteler arasında yer alan bazı Alman üniversiteleri şunlardır: Berlin, Almanya'nın başkenti, Freie Universitat Berlin adlı üst düzey araştırma üniversitesine ev sahipliği yapar ve neredeyse yüzde otuzu yabancı öğrencilerden oluşur. Münih’te bulunan Technische Universitat Munchen, özellikle mühendislik alanında eğitim almayı isteyen öğrenciler için ilk akla gelen seçeneklerden biridir ve bu üniversite Amerika'daki önde gelen eğitim kurumlarıyla işbirliği yapar. Münih şehri, tarihi ve kültürel zenginliğiyle bilinen Ludwig Maximilians Universitat Munchen'e üniversitesinin de bulunduğu kenttir. 1472 yılında kurulan bu köklü üniversite, Avrupa'nın önde gelen akademik ve araştırma eğitim kurumlarından biridir. Heidelberg şehri, masalsı manzaralarıyla ünlüdür ve Universitat Heidelberg adlı araştırma üniversitesine ev sahipliği yapar. 1386 yılında kurulan üniversite her yıl 130'dan fazla ülkeden uluslararası öğrenciye kapılarını açmaktadır.

Almanya’da Okunacak Üniversiteler ve Programları

Almanya’da okunacak üniversiteler ve programları her alandan öğrenciye hitap eder. Almanya, dünya sıralamaları içerisinde en üst sıralarda yer almasının yanı sıra ücretsiz üniversite olanağı sunmasıyla da her yıl uluslararası öğrenciler tarafından en çok başvuru yapılan ülkelerden biri haline gelmiştir. Almanya, 1999’da Bologna sürecine uyum sağlayan ilk ülkelerden biri olmasıyla neredeyse her ülkede tanınan bir diplomaya sahip olan öğrencilere ev sahipliği yapar. Ayrıca, ülkede eğitim alırken çalışma fırsatları da sunulduğu için yaşam harcamaları diğer ülkelere göre daha kolay karşılanabilir durumdadır.

 

Avrupa Birliği'ni kuran ülkelerinden biri olan Almanya'da eğitim veren üniversitelerin sayısı, uygulamalı okullarla birlikte 380'i aşmıştır.  Bu üniversitelerin pek çoğu dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde yer almaktadır. Almanya, özellikle mühendislik eğitim programlarıyla öne çıkmasının haricinde , psikoloji, genetik ve işletme gibi alanlarda da üst seviyede eğitim veren yüksek okullara sahiptir. Ülke, 2 milyonun üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve lisans ile yüksek lisans üniversite bölümlerinin büyük çoğunluğunda Almanca dilinde eğitim verilmektedir. Bununla birlikte, İngilizce dilinde eğitim veren üniversite seçenekler de mevcuttur.

Almanya'daki üniversitelerdeki eğitim sistemi genellikle akademik araştırma yani teori  ve pratik uygulama (staj ve benzeri) olmak üzere iki ana  eğitim şekline ayrılmaktadır. Teoriik eğitime odaklanan üniversitelerde eğitim genellikle akademik araştırmalara odaklanırken, yüksekokullarda eğitim daha çok pratik uygulamalara ve stajlara ağırlık verilir.

Almanya Popüler Üniversite Programları

Almanya popüler üniversite programları ile her ülkeden öğrencilerin dikkatini çeken bir ülkedir. Almanya, tarih boyunca özellikle sanat, mühendislik ve bilim alanında yabancı öğrenciler için dünyanın en dikkat çekici eğitim adreslerinden biri olmuştur. Ülkedeki üniversitelerde birçok derece ve programda öğretim, hem ülke vatandaşlarına hem de yabancı öğrencilere ücretsizdir. Almanya’daki üniversitelerden mezun olan kişiler dünyanın dört bir yanındaki işverenler tarafından da oldukça ilgi görür. Almanya’da yaşam harcamaları diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun fiyatlı olup, ayrıca öğrencilerin başvurabilecekleri sayısız burs programı da vardır. Almanya'daki üniversitede eğitimi verilen popüler üniversite programları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Medya
 • Fen - Edebiyat
 • Beşeri Bilimler
 • İşletme ve Yönetim
 • Tıp ve Sağlık Bilimleri
 • Mühendislik
 • Turizm ve Spor Bilimleri
 • Sanat ve Tasarım
 • Çevre ve Dünya Bilimleri
 • Eğitim ve Öğretim
 • Tarım ve Veterinerlik Çalışmaları
 • Mimarlık ve Yapı
 • Doğa Bilimleri ve Matematik
 • Hukuk
 • Bilgisayar Bilimleri

Alman Üniversiteleri YÖK Denkliği Süreci

Alman üniversiteleri YÖK denkliği süreci çoğu Alman üniversitesi YÖK tarafından tanındığı için oldukça kolaydır. Üniversite diplomalarının geçerliliği, kullanılacakları ülke ve hedefe bağlı olarak değişiklik gösterir. Almanya'da aldığınız ya da alacağınız bir üniversite diploması dünya çapında tanınan ve seçkin görülen  bir niteliğe sahiptir. Türkiye'de de neredeyse bütün Alman üniversitelerinin diplomaları kabul edilir. Ancak, bir diploma veya alınan bir sertifikanın başka bir ülkede geçerli olabilmesi için o ülkenin eğitim sistemine uygunluğunu belirlemek amacıyla bir denklik sürecinden geçmesi şarttır. Bu nedenle Almanya'da eğitim alan birinin diplomasının  Türkiye'de  tanınması ve geçerli sayılması için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) denklik işlemlerini doğru şekilde yapılması gerekir. Almanya'da tamamlanan bir üniversite programının Türkiye'deki bir üniversite programıyla akademik olarak denk görülebilmesi için YÖK denklik işlemi yapılmalıdır. Ancak, YÖK denklik işlemlerinin zaman alabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle başvuruların mümkün olan en erken tarihte yapılması önerilir.

Almanya Üniversite Vize Süreci

Almanya üniversite vize süreci Almaya’da bulunan üniversitelere başvuran aday öğrenci olan kişiler için oldukça kolaydır. Sadece belirli şartları sağlamak yeterlidir. Almanya,  pek çok iyi yüksekokula ve üniversite bulunan bir ülkedir ve çok sayıda uluslararası öğrenci Almanya’da eğitim almaktadır. Ancak, Almanya'da okumak istiyorsanız ve henüz burada yaşamıyorsanız, eğitim için uygun bir vizeye  ihtiyacınız vardır.  Bu vize  "eğitim amaçlı oturum izni" olarak isimlendirilir ve İkamet Yasası'nın 16b maddesi tarafından düzenlemiştir. Almanya’ya, farklı ülkelerden gelen öğrenciler için ilk adım genellikle "aday öğrenci vizesi" başvurusunda bulunmaktır. Bu vize üniversitelere başvuru yapmış ve kabul almış öğrencilere verilen vize çeşididir. Öğrenciler bu sayde yasal olarak Almanya'ya giriş yapabilir ve eğitim almaya başlayabilirler.  

Almanya Üniversite Eğitim Maliyetleri

Almanya üniversite eğitim maliyetleri Almanya’da okumak isteyen öğrencilerin en çok araştırdığı konular arasında yer alır. Almanya'da bulunan devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Alman  eğitim sistemi, üniversite öğrencilerinden yıllık sadece 500 ile 1.500 Euro arasında belirlenen bir harç ücreti alabilmektedir. Bu harç ücreti bölgeden bölgeye ve üniversiteye göre farklı tutarlarda belirlenmektedir.  Üniversitelerin yıllık harç ücreti yaklaşık olarak 900 ile 1.000 Euro arasındadır. Öğrencilik hayatınız boyunca, yıllık ulaşım için sağlanan indirimler ve paso kart benzeri olanaklarla harcamaları çok rahat bir şekilde dengelemek mümkündür. Ayrıca, Almanya'da üniversite öğrencilerine özel olan düşük maliyetli konaklama seçenekleri de vardır.  Eğitim dışındaki masraflarınızı karşılamak için kazanç elde etmek isterseniz, uluslararası öğrencilere sağlanan çalışma izni imkanlarından faydalanabilirsiniz

Alman Üniversitelerde Eğitim Seçenekleri

Alman üniversitelerde eğitim seçenekleri çok çeşitlidir Almanya'da üniversite okumak, hayatınıza katkı sağlayacak ve kariyerinizi güvence altına alacak bir karardır. Almanya’da sunulan eğitimler dünya çapında saygın ve seçkindir. Alman üniversiteleri, yüksek kalitede üniversite olanaklarının  yanı sıra oldukça ekonomik ücretlere okuyabileceğiniz okullardır. Almanya’da üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız ve aklınızda soru işaretleri varsa Gelecek Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sorularınızı yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.